shutterstock_298253444.jpg

Uzm. Dt. Ecem ŞİVET

Çocuk Diş Hekimi

PEDODONTİ - ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

 

'' Amacımız, çocukların diş tedavisi sırasında kendilerini mutlu, huzurlu ve güvende hissedecekleri eğlenceli bir klinik ortamı yaratmak ''

 

 

İğnesiz Anestezi Yöntemi ile Süt Dişi Tedavileri ( Dijital Anestezi )

   - Süt Dişi Dolgu Tedavileri (Kompozit, Kompomer, Equa)

   - Süt Dişi Kanal Tedavisi

   - Amputasyon Uygulamaları ( İleri Derecede Çürük Dişlerin Tedavisi )

   - Paslanmaz Çelik Kron ( Kaplama ) Uygulamaları

   

Çocuk Diş & Çene Gelişim Bozuklukları - Hareketli Apareyler

 

Erken Kaybedilen Dişler için Yer Tutucu Aparey Uygulamaları

 

Koruyucu Diş Tedavileri

 

  • Fissür Örtücü ( Diş Ojesi )

Çürükten korunmadaki en etkili yöntem, dişlerin düzenli ve doğru bir şekilde günde en az iki kez fırçalanmasıdır. Bunun dışında çürük gelişimin önlenmesinde çok etkili olan bazı koruyucu uygulamalar vardır. Yapılan araştırmalar oluşan her 5 çürük lezyonundan 4’ünün arka azı dişlerin çiğneyici yüzeylerinde oluştuğunu göstermektedir. Bunun nedeni bu dişlerin yüzeylerindeki derin girintilerdir. Diş fırçasının kıllarının bu derin girintilerin tabanına kadar ulaşıp bu bölgeleri temizlemesi oldukça zordur. Halk arasında “Diş Ojesi” olarak Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesi ile örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir. Fissür örtücüler bir kez uygulanır, tekrarlanmalarına gerek yoktur. Ancak düzenli olarak (6 ayda 1) kontrol edilmeleri gerekir.

 

  • Flour Uygulamaları ( Mine Koruyucu )

Flor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Dişler ilk çıkışlarında diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni çıkan dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Dişlerde oluşan çürüklerin derinleşerek ilerlemesi ya da dişlerin darbe görmesi sonucu dişe canlılığını veren, besleyen ve sinirlerini içeren pulpa dokusu (Diş özü) hasar görerek, iltihaplanır. Kanal tedavisi bu tip ciddi hasar görmüş ya da iltihaplanmış dişleri tedavi edebilmek için yapılan bir işlemdir. Tedavi, dişin hasar görmüş pulpa dokusunun (Diş özünün) çıkarılması, temizlenmesi, bakterilerden arındırılması ve tekrar dolgu maddeleriyle doldurularak kapatılmasını içerir. Pulpaya bu denli hasar veren nedenlerin en yaygın olanları çatlamış ya da kırılmış diş, çürüğün çok derin olması ya da aynı dişe birçok kez tedavi uygulanmış olmasıdır. Kanal tedavisi terimi, söz konusu tedavide diş köklerinin içinde yer alan kanalların temizlenmesinden kaynaklanır.

WELLDENT K I D S  

 

0 - 14 YAŞ ÇOCUKLARA ÖZEL KLİNİK !

 

Welldent Kids olarak çocuklara özel tematik tedavi ve oyun odası sunuyoruz. Çocuk klinğimizdeki tüm bölümlerde, minik hastalarımızın allerji risklerine karşı özel temizlik ürünleri kullanılmaktadır. Sterilizasyon ünitesi Welldent yetişkin kliniğinden tamamen ayrılmıştır ve bağımsız olarak çalışmaktadır. Minik konuklarımızdan, dozu düşürülmüş özel cihazlar kullanılarak röntgen çekilmektedir. Bekleme salonu, tedavi odası gibi bölümlerde sadece çocuk radyosu ve çizgi film Tv si yayındadır.  Hekimlerimiz özel eğitim almış, sağlık bakanlığı onaylı pedodontist - çocuk diş hekimi, yardımcı personelimiz ise çocuk pisikolojisine üzerine özel eğitim almış kadrodan oluşmaktadır. 

 

Weldent KIDS olarak tüm arzumuz, kliniğimizde tedavi olan tüm minik konuklarımızın hayatları boyunca “Diş Hekimi Korkusu” yaşamamalarını sağlamaktır.

 

Ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımıza ağız ve diş sağlığı bilincini kazandırıp çürüksüz bir yaşam sürdürebilmeleri için koruyucu ve önleyici diş tedavileri uygularız.

 

Çocuğun ilk diş hekimiyle tanışması ve diş kontrolünün, ilk süt dişleri sürer sürmez (6-9 ay arası) yapılması tavsiye edilmektedir. Bu ilk diş hekimi ziyareti; çocuğun ortama, yardımcı personellere ve diş hekimine alışmasıyla birlikte, ileride yapılacak diş tedavilerinde daha az endişe duymasını sağlayacaktır.6 aylık kontrollerle hekiminiz çocuğu takip altında tutar, yanlış beslenme alışkanlıkları konusunda aileyi uyarabilir ve çürükten koruyucu uygulamalar hakkında aileleri bilinçlendirmektedir.